KARDIOmed - Przychodnia kardiologiczna Zamość

Badanie kardiologiczne - jak się przygotować? - kardiolog Wojciech Czochra, kardiolog Aleksander Wiśniewski, kardiolog Jacek Dudek

Badanie kardiologiczne – jak się przygotować?

Co powinieneś wiedzieć przed badaniem?

Badanie kardiologiczne – jak się przygotować?

Badanie kardiologiczne – co powinieneś wiedzieć aby odpowiednio się do niego przygotować.

Poradnia jest kompleksowo wyposażona, z pełną możliwością wykonania wszystkich nieinwazyjnych świadczeń ambulatoryjnych. Oddajemy do dyspozycji pacjentów jeden z najnowocześniejszych aparatów echokardiograficznych na Lubelszczyźnie, możliwość wykonania badania holtera ekg i holtera ciśnieniowego, prowadzimy też badania wysiłkowe na bieżni. Lekarze radiolodzy proponują badania ultrasonograficzne na wysokim poziomie. Wkrótce uruchomimy punkt pobrań na badania laboratoryjne.

Na czym polega całodobowe badanie ciśnienia?

Badanie ABPM polega na założeniu pacjentowi zestawu do całodobowej rejestracji ciśnienia tętniczego. Zestaw składa się z rejestratora i mankietu. Rejestrator steruje pompowaniem mankietu i rejestruje wyniki pomiarów. Czas rejestracji to 24 godziny. W tym czasie urządzenie dokonuje około 70 pomiarów ciśnienia. Zazwyczaj pomiary dokonywane są co 15 minut w ciągu dnia i co pół godziny w nocy. Większość urządzeń wyposażonych jest także w przycisk umożliwiający dokonanie pomiaru ciśnienia na żądanie pacjenta, np. w momencie występowania dolegliwości. Po 24 godzinach rejestrator jest zdejmowany i podłączany do komputera, Uzyskane wyniki są analizowane przy pomocy odpowiedniego oprogramowania, a następnie oceniane przez lekarza.

Jak przygotować się do badania?

  • Proszę założyć koszulkę z krótkim rękawem oraz luźne okrycie wierzchnie z szerokim rękawem.
  • Przed założeniem rejestratora w Centrum Kardiologii należy odpocząć 15-30 minut
  • Przed badaniem pacjent przyjmuje wszystkie leki, które standardowo zażywa. Przed badaniem (co najmniej 24h) nie należy spożywać alkoholu.

Rejestracja ABPM dokonywana jest podczas zwyklej aktywności pacjenta, który może w tym czasie pracować i wykonywać wszystkie codzienne czynności. Podczas rejestracji należy pamiętać o kilku zasadach, których przestrzeganie zwiększy komfort pacjenta i precyzję badania.

Jak zachowywać się podczas badania?

  • W dniu badania należy przyjąć wszystkie leki, które Pani / Pan standardowo zażywa.
  • Proszę prowadzić normalny tryb życia.
  • W momencie pomiaru ciśnienia ramię powinno być swobodnie i nieruchomo opuszczone wzdłuż ciała (moment pomiaru jest wyczuwalny przez pacjenta lub przez pacjenta inicjowany).
  • W momencie pomiaru nie należy rozmawiać.
  • Nie należy kłaść się na ręce, na której założony jest mankiet.
  • Mankiet nie może być przekładany z jednego ramienia na drugie.
  • Proszę chronić urządzenie przed wilgocią i wodą, a także bezpośrednim promieniowaniem słonecznym.
  • Należy prowadzić dzienniczek badania, w którym zapisywane będą wykonywane czynności i czas ich trwania, jak również występujące dolegliwości, odnotowywane godziny spożywania posiłków, snu i przebudzenia oraz nazwy, dawki i godziny przyjmowania leków.
  • W przypadku odczuwania bólu ramienia, pojawienia się obrzęku lub zasinienia ręki, rejestrację należy przerwać.

opracował lek. med. Aleksander Wiśniewski, Kardiolog

Nie jest wymagane specjalne przygotowanie do wizyty. Dobrze jest założyć swobodny ubiór ułatwiający rozebranie się do pasa i przygotowanie się do badania przez lekarza oraz umożliwiający sprawne odsłonienie kostek nóg i przedramion w celu wykonania badania EKG. Warto zabrać ze sobą posiadane badania dodatkowe, EKG, wyniku badań obrazowych, karty informacyjne z leczenia szpitalnego, informację o przyjmowanych w przeszłości i obecnie lekach. Informacja dotycząca leków jest bardzo ważna. Często istnieje potrzeba włączenia lub zmiany dotychczasowego leczenia farmakologicznego. Do podjęcia właściwej decyzji o leczeniu bardzo istotna jest wiedza na temat wszystkich leków przyjmowanych przez pacjenta. Jednoczesne przyjmowanie różnych zestawów lekowych od różnych lekarzy, często różnych specjalności może być nawet niebezpieczne dla zdrowia i życia pacjenta.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Pamiętać należy, że rozbieramy się do pasa. Warto zadbać o ubiór luźny, z niewielką ilością guzików i zapięć umożliwiający wygodne zdejmowanie i zakładanie.

Warto wcześniej wziąć prysznic, co umożliwi odtłuszczenie skóry, a to z kolei poprawia przyleganie elektrod do ciała.

W przypadkach bujnego owłosienia klatki piersiowej konieczne może być wcześniejsze ogolenie miejsc, w których przyklejone będą elektrody EKG. Obfite owłosienie klatki piersiowej rzadko, ale może uniemożliwić wykonanie badania ze względu na złą jakość zapisu EKG.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania.
Warto wcześniej wziąć prysznic, co umożliwi odtłuszczenie skóry, a to z kolei poprawia przyleganie elektrod do ciała.
W przypadkach bujnego owłosienia klatki piersiowej konieczne może być wcześniejsze ogolenie miejsc, w których przyklejone będą elektrody EKG. Obfite owłosienie klatki piersiowej rzadko, ale może uniemożliwić wykonanie badania ze względu na złą jakość zapisu EKG.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. W czasie badania należy unikać pracy i wysiłków mogących uszkodzić urządzenie. Nie jest możliwa kąpiel.

Badanie nie może być wykonane w trakcie infekcji, przeziębienia, czy innych ostrych chorób zapalnych, a fakt ich istnienia należy zgłosić lekarzowi przed badaniem. Badania nie można przeprowadzać u osób z problemami w poruszaniu się, z zawrotami głowy podczas wysiłku.
Do 12 godzin wcześniej nie wykonywać dużych wysiłków fizycznych.

W dniu badania na 2-3 godziny przed badaniem nie spożywać posiłków, wcześniej jednak należy zjeść lekki posiłek. Zaopatrzyć się w wygodny strój „sportowy”, który nie utrudnia wykonywania wysiłku, a także w wygodne, sportowe obuwie.

Należy zażyć wszystkie przyjmowane regularnie leki, chyba że lekarz kierujący zaleci inaczej.
Należy przynieść wcześniejsze badanie EKG i informację o wszystkich aktualnie przyjmowanych lekach !!!

W przypadkach bujnego owłosienia klatki piersiowej konieczne może być wcześniejsze ogolenie miejsc, w których przyklejone będą elektrody EKG. Obfite owłosienie klatki piersiowej rzadko, ale może uniemożliwić wykonanie próby wysiłkowej ze względu na złą jakość zapisu EKG.
Warto wcześniej wziąć prysznic, co umożliwi odtłuszczenie skóry, a to z kolei poprawia przyleganie elektrod do ciała.

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Pamiętać należy, że rozbieramy się do pasa. Warto zadbać o luźny ubiór, z niewielką ilością guzików i zapięć umożliwiający wygodne zdejmowanie i zakładanie. Nie jest wymagane pozostawanie na czczo.

Przed badaniem najczęściej rozbieramy się do pasa. Warto zadbać o luźny ubiór, z niewielką ilością guzików i zapięć umożliwiający wygodne zdejmowanie i zakładanie. W zależności od rodzaju USG różny jest sposób przygotowania. Do większości badań należy pozostawać na czczo, warunkiem prawidłowego badania może być pełny pęcherz (głównie badania zlecane przez urologów). O dokładnym sposobie przygotowania pacjent jest informowany na wizycie lekarskiej lub podczas ustalania terminu badania.

Do wielu badań należy pozostawać na czczo, ostatni posiłek powinien być dość lekki, zjedzony do godziny 18 dnia poprzedniego.

Szybki start - lekarze kadriolodzy, usługi kardiologiczne, godziny wizyt, rejestracja pacjentów

KARDIOmed Zamość - lekarze kardiolodzy - kardiolog Wojciech Czochra, kardiolog Aleksander Wiśniewski, kardiolog Jacek Dudek

Lekarze
kardiolodzy

specjaliści chorób wewnętrznych
lekarze kardiolodzy

KARDIOmed Zamość - usługi kardiologiczne - holter, holter ciśnieniowy, ekg, echo serca, konsultacje kardiologiczne i inne

Usługi
kardiologiczne

jakie usługi kardiologiczne
świadczy KARDIOmed?

Harmonogram pracy kardiologów i radiologów w Przychodni Kardiologicznej KARDIOmed Zamość

Godziny
wizyt

dowiedz się kiedy
przyjmuje Twój kardiolog

Rejestracja pacjentów - KARDIOmed - Przychodnia Kardiologiczna Zamość - kardiolog Wojciech Czochra, kardiolog Aleksander Wiśniewski

Rejestracja
pacjentów

zarejestruj się na wizytę
telefonicznie lub elektronicznie